Badanie EMG
Diagnoza, badanie, leczenie chorób neurologicznych
Badanie EMG
Specjalistyczna konsultacja
Badanie EMG
Nowoczesna diagnostyka
Badanie EMG
Badanie pozwalające określić stopień, rodzaj, charakter
oraz poziom uszkodzenia
neuronu obwodowego
(nerwów i mięśni).
Badanie nerwów włókien ruchowych
Przewodnictwo we włóknach ruchowych bada się stymulując nerw bodźcem elektrycznym w kilku punktach i odbierając odpowiedź z mięśnia. Stymulacji towarzyszy widoczny skurcz mięśnia skutkujący ruchem.
Wzrokowe potencjały wywołane
Badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (WPW) jest zapisem elektrycznej aktywności kory wzrokowej po stymulacji oka bodźcem świetlnym. Potencjały wywołane rejestrowane z powierzchni głowy
w trakcie stymulacji osoby badanej bodźcem wzrokowym. Może być nim błysk światła lub pojawiająca się w polu widzenia czarno-biała szachownica o rytmicznie zmieniających się polach (czarne zmieniają się na białe np. co sekundę). Badanie wzrokowych potencjałów wywołanych jest jedną z niewielu obiektywnych metod badania wzroku pacjenta poprzez rejestrację potencjałów elektrycznych powstających podczas przechodzenia sygnałów od siatkówki do mózgu drogą wzrokową.
Badanie mięśnia przy pomocy elektrody igłowej
Badanie wykonuje się przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej igły, która jest elektrodą wprowadzaną po przekłuciu skóry do badanego mięśnia. Następnie podczas rozluźnienia mięśnia i w trakcie jego napinania uzyskuje się zapis widoczny na ekranie komputera. W ciągu 1-2 dni po badaniu mięsień może być nieznacznie obolały, rzadko zdarzają się drobne zasinienia.
Badanie w kierunku polineuropatii
Wykonuje się przewodnictwo we włóknach ruchowych i czuciowych oraz czasami badanie mięśni zgodnie z protokołem. Pacjenci proszeni są o dostarczenie na badanie pełnej dokumentacji medycznej. Należy poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o stosowaniu leków z grupy antykoagulantów. Przed wykonaniem badania pacjent podpisuje zgodę na badanie mięśni.
Badanie w kierunku SLA
Wykonuje się przewodnictwo we włóknach ruchowych i czuciowych oraz badanie mięśni zgodnie z protokołem. Pacjenci proszeni są o dostarczenie pełnej dokumentacji medycznej. Należy poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o stosowaniu leków z grupy antykoagulantów. Przed wykonaniem badania pacjent podpisuje zgodę na badanie mięśni.
Badanie nerwów włókien czuciowych
Przewodnictwo we włóknach czuciowych wykonuje się stymulując nerw powtarzalnym bodźcem elektrycznym i odbierając uśrednioną odpowiedź znad tego nerwu.
Próby tężyczkowa
Polega na ocenie czynności spoczynkowej w mięśniu ręki po 10-minutowym zaciśnięciu ramienia mankietem od ciśnieniomierza. Elektrodę igłową umieszcza się w mięśniu pierwszym międzykostnym ręki.
W ciągu ostatnich 2 minut prosi się badanego o głębokie oddychanie. Pacjent w trakcie i kilka minut po badaniu może odczuwać skutki hiperwentylacji pod postacią przemijających łagodnych zawrotów głowy i drętwienia rąk, stóp i okolicy ust.
Należy poinformować lekarza przeprowadzającego o stosowaniu leków z grupy antykoagulantów antykoagulantów. Przed wykonaniem badania pacjent podpisuje zgodę na badanie mięśni.
Na ok. 7 dni przed badaniem należy zaprzestać skomplementowania magnezu. Jeśli suplementacja magnezem odbywała się w postaci dożylnej wskazane jest co najmniej
14 dni.
Badanie mięśnia
Badanie wykonuje się za pomocą jednorazowej elektrody igłowej. Po umieszczeniu elektrody w mięśniu ocenia się zapis spoczynkowy, wysiłek maksymalny oraz parametry jednostki ruchowej w czasie niewielkiej aktywacji tego mięśnia. Należy poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o stosowaniu leków z grupy antykoagulantów.
Badanie w kierunku zespołu cieśni nadgarstka
Badanie w kierunku zespołu cieśni nadgarstka obejmuje stymulacje dwóch nerwów czuciowych i dwóch nerwów ruchowych jednej kończyny
Próba miasteniczna
Określony nerw (najczęściej twarzowy lub łokciowy) stymuluje się seriami bodźców elektrycznych. Nerw twarzowy stymuluje się bodźcami o stałej, niskiej częstotliwości 3Hz, natomiast dla nerwu łokciowego są to różne częstotliwości od 2 do 50 Hz. Poszczególne serie bodźców są bardzo krótkie (kilka sekund).